05.04.2020 – Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej

Uczniowie poszli i uczynili, jak im Jezus polecił. Przyprowadzili oślicę i źrebię i położyli na nie swe płaszcze, a On usiadł na nich. Tłum zaś ogromny słał swe płaszcze na drodze, a inni obcinali gałązki z drzew i słali nimi drogę. A tłumy, które Go poprzedzały i które szły za Nim, wołały głośno: Hosanna Synowi Dawida! Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie! Hosanna na wysokościach!

Mt 21, 1-11

Przeżywamy dziś wraz z całym Kościołem pamiątkę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. W tym szczególnym czasie szerzącej się pandemii wyjdźmy na spotkanie Chrystusa z miłością, wiarą i uwielbieniem, by w Nim złożyć losy nasze, naszych bliskich i całej ludzkości dotkniętej groźbą zakażenia i choroby. Przeżyjmy ten Wielki Tydzień, jakiego jeszcze w historii nie było, w szczególnej bliskości Pana. Bądźmy z Jezusem dzisiaj, w radosny dzień Jego chwały, ale i w dniach Jezusowego cierpienia, Męki i śmierci, by z tej bliskości Zbawiciela czerpać siłę do życia i miłości, a także do udźwignięcia życiowych krzyży, doświadczeń i cierpień oraz trudów, ograniczeń i wyrzeczeń, jakie niesie ze sobą stan epidemii.

Msze św. w Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielką Środę o godz. 18.30.

Spowiedź św. w Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i w Wielką Środę od godz. 17.00 w zakrystii lub po umówieniu się telefonicznie.

Komunia św. poza Mszą św. dla osób chcących Ją przyjąć jest możliwa. Wówczas najlepiej przystąpić proszę w okolicach godzin odprawiania Mszy św. lub po umówieniu się telefonicznie, z wyjątkiem Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty, bowiem zgodnie z przepisami liturgicznymi może być w taki sposób udzielana jedynie w formie Wiatyku.

Odmawiajmy Różaniec codziennie o godz. 20.30 (w Radiu Maryja o godz. 20.20). Oddajmy się w opiekę Matki Bożej. Wywieście proszę w oknach Obrazy Matki Bożej Częstochowskiej, tak jak czyniliśmy to w czasie Jej Nawiedzenia. Nie traktujemy ich jako „talizmanów”, ale jako prawdziwy znak zawierzenia się pod Jej obronę. Niech Maryja, która jest dana naszemu Narodowi, jako „przedziwna pomoc i obrona”, raz jeszcze okaże swe potężne wstawiennictwo. „Nigdym Cię ludu nie rzuciła, nigdym ci swego nie odjęła lica. Jam wciąż po dawnemu moc twoja i siła… Bogurodzica”.

Zachęcam do przestrzegania, w imię miłości bliźniego, narodowej kwarantanny i pozostawania w domach. Łączmy się duchowo w przeżywaniu Liturgii Wielkiego Tygodnia, korzystając z transmisji radiowych i telewizyjnych.


Liturgia Świętego Triduum Paschalnego

Wielki Czwartek

Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 19.00, a następnie adoracja osobista przed „Ciemnicą” do godz. 21.00.

Wielki Piątek

Okazja do osobistej adoracji Pana Jezusa w „Ciemnicy” od godz. 9.00. Liturgia Męki Pańskiej o godz. 19.00, a następnie adoracja osobista przy Grobie Pańskim do godz. 21.00.

Wielka Sobota

Okazja do osobistej adoracji przy Grobie Pańskim od godz. 9.00. Liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 19.00. Nie ma obrzędu Święconki w kościele.

Święconka

Zgodnie z wielowiekową polską tradycją zachęcam do pobłogosławienia pokarmów na stół wielkanocny. Uczyńmy to w tym roku w niedzielny poranek przed śniadaniem wielkanocnym, na podobieństwo modlitwy przed Wieczerzą Wigilijną. Głowa rodziny lub inna osoba niech przed śniadaniem przeczyta z Pisma Świętego fragment Ewangelii o Zmartwychwstaniu. Następnie niech nad przygotowanymi potrawami na śniadanie wielkanocne odmówi następujące modlitwy:

Prośmy Chrystusa Pana, zawsze obecnego wśród tych, którzy Go miłują, aby pobłogosławił te pokarmy na stół wielkanocny.

(wszyscy modlą się przez chwilę w ciszy)

Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią kazałeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, w dzień Zmartwychwstania przyjąłeś zaproszenie dwóch uczniów i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym wieczorem przyszedłeś do Apostołów, aby spożyć wraz z nimi posiłek; prosimy Cię, daj nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami podczas świątecznego posiłku, w dzień Twojego zwycięstwa, abyśmy, mogli się radować z udziału w Twoim życiu i zmartwychwstaniu.

Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i w Komunii św. dajesz życie światu, pobłogosław ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś lud słuchający Ciebie wytrwale na pustkowiu, i który po swym zmartwychwstaniu przygotowałeś nad jeziorem dla swoich uczniów.

*

Baranku Boży, który zwyciężyłeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę Baranka paschalnego i świątecznych potraw, które Ty spożyłeś z Apostołami na Ostatniej Wieczerzy. Pobłogosław także naszą sól, aby chroniła nas od zepsucia.



Chryste, życie i zmartwychwstanie nasze, pobłogosław te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami. Daj nam wszystkim dojść do wiecznej uczty Twojej, tam, gdzie Ty żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.


Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego i Poniedziałek Wielkanocny

Msze św. o godz. 8.30, 10.30 i 12.00. Nie będzie Mszy św. o godz. 19.00.


W Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielką Sobotę i Niedzielę Zmartwychwstania kościół będzie przez cały dzień otwarty.

Pamiętajmy, że przez cały czas obowiązuje ograniczenie do 5 osób w kościele. Dotyczy to wszystkich Liturgii w Wielkim Tygodniu, jak również osobistej adoracji. Ograniczenie obowiązuje również w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego oraz w Poniedziałek Wielkanocny!


W miniony czwartek Pan Bóg wezwał do siebie z naszej wspólnoty Ś.P. Mariana Walasiaka z ul. Głównej w Krośnie. Pogrzeb w Wielki Wtorek o godz. 12.00 na cmentarzu w Mosinie. Przypominam, że w pogrzebie uczestniczyć może jedynie 5 osób. Z rodziną zmarłego dzielimy się wiarą i nadzieją zmartwychwstania, a Ś.P. Mariana polecamy Bożemu Miłosierdziu: „Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…”