Z powodu epidemii koronawirusa najważniejsze święta w roku dla chrześcijan spędzimy inaczej niż dotychczas – w domu. Przeżyjmy ten Wielki Tydzień, jakiego jeszcze w historii nie było, w szczególnej bliskości Pana.
Msze św. w Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielką Środę o godz. 18.30.
Spowiedź św. w Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i w Wielką Środę od godz. 17.00 w zakrystii lub po umówieniu się telefonicznie.
Komunię św. można przyjąć, poza Mszą św., w okolicach godzin odprawiania Mszy św. lub po umówieniu się telefonicznie, z wyjątkiem Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty.
Liturgia Świętego Triduum Paschalnego
W Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielką Sobotę i Niedzielę Zmartwychwstania kościół będzie przez cały dzień otwarty.
Pamiętajmy, że podczas Liturgii, a także w czasie osobistej adoracji, w Wielki Czwartek, w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę obowiązuje ograniczenie do 5 osób w kościele! Na dzień dzisiejszy wiadomo, że powyższe Zarządzenie zostaje zawieszone w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, kiedy to na Mszy św. może zgromadzić się 50 osób. Decyzja ta jednak może ulec zmianie.
Wielki Czwartek
Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 19.00, a następnie adoracja osobista przed „Ciemnicą” do godz. 21.00.
Wielki Piątek
Okazja do osobistej adoracji Pana Jezusa w „Ciemnicy” od godz. 9.00. Liturgia Męki Pańskiej o godz. 19.00, a następnie adoracja osobista przy Grobie Pańskim do godz. 21.00.
Wielka Sobota
Okazja do osobistej adoracji przy Grobie Pańskim od godz. 9.00. Liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 19.00. Nie ma obrzędu Święconki w kościele.
Święconka
Zgodnie z wielowiekową polską tradycją zachęcam do pobłogosławienia pokarmów na stół wielkanocny. Uczyńmy to w tym roku w niedzielny poranek przed śniadaniem wielkanocnym, na podobieństwo modlitwy przed Wieczerzą Wigilijną. Głowa rodziny lub inna osoba niech przed śniadaniem przeczyta z Pisma Świętego fragment Ewangelii o Zmartwychwstaniu. Następnie niech nad przygotowanymi potrawami na śniadanie wielkanocne odmówi następujące modlitwy:
Prośmy Chrystusa Pana, zawsze obecnego wśród tych, którzy Go miłują, aby pobłogosławił te pokarmy na stół wielkanocny.
(wszyscy modlą się przez chwilę w ciszy)
Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią kazałeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, w dzień Zmartwychwstania przyjąłeś zaproszenie dwóch uczniów i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym wieczorem przyszedłeś do Apostołów, aby spożyć wraz z nimi posiłek; prosimy Cię, daj nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami podczas świątecznego posiłku, w dzień Twojego zwycięstwa, abyśmy, mogli się radować z udziału w Twoim życiu i zmartwychwstaniu.
Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i w Komunii św. dajesz życie światu, pobłogosław ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś lud słuchający Ciebie wytrwale na pustkowiu, i który po swym zmartwychwstaniu przygotowałeś nad jeziorem dla swoich uczniów.
Baranku Boży, który zwyciężyłeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę Baranka paschalnego i świątecznych potraw, które Ty spożyłeś z Apostołami na Ostatniej Wieczerzy. Pobłogosław także naszą sól, aby chroniła nas od zepsucia.
Chryste, życie i zmartwychwstanie nasze, pobłogosław te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami. Daj nam wszystkim dojść do wiecznej uczty Twojej, tam, gdzie Ty żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego i Poniedziałek Wielkanocny
Msze św. o godz. 8.30, 10.30 i 12.00. Nie będzie Mszy św. o godz. 19.00.
Zgodnie z najnowszymi wytycznymi, w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego oraz w Poniedziałek Wielkanocny, obowiązują takie same ograniczenia w liczbie wiernych uczestniczących we Mszy św., czyli maksymalnie 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę.
„Wielkanoc w domu” – jak świętować w czasie epidemii?
Najtrudniejszym doświadczeniem będzie dla nas wszystkich brak możliwości uczestniczenia w liturgii Kościoła w tych najważniejszych wydarzeniach roku – w celebracjach Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy.
Redakcja „Przewodnika Katolickiego” przygotowała darmowy e-book „Wielkanoc w domu”, z którego dowiemy się, jak przeżyć te święta bez wyjścia do kościoła.
Źródło: archpoznan.pl, przewodnik-katolicki.pl